Recenzje

„Litera do litery” | „Sylaba do sylaby” – Kapitan Nauka

,,Litera do litery’’ oraz ,,Sylaba do sylaby’’ wspierają mowę oraz rozwijają u dzieci naukę czytania. Gry stopniowo wprowadzają je w świat liter, sylab, wyrazów oraz ich znaczeń. Możliwe jest stopniowanie poziomu trudności oraz dostosowanie zasad gry do możliwości dziecka.


,,Litery do litery’’ – przeznaczona dla dzieci w wieku 4-8 lat.

Co zawiera pudełko?

 • 36 niebieskich żetonów do układania wyrazów 3-literowych;
 • 48 żółtych żetonów do układania wyrazów 4 – literowych;
 • 60 zielonych żetonów do układania wyrazów 5-literowych;
 • 36 żetonów z kolorowymi rysunkami.

Korzyści z gry?

 • nauka czytania poprzez zabawę;
 • rozwój mowy oraz słownika dziecka;
 • ćwiczenie koncentracji oraz umiejętności skupiania uwagi;
 • rozwój motoryki małej – obracanie żetonów, podnoszenie oraz układanie ich;
 • gra na dłuższy okres czasu;
 • piękne ilustracje cieszące oko dla graczy.

Czytanie jest niezbędną umiejętnością w edukacji dziecka, która wpływa na całe jego życie. Dzieci uwielbiają uczyć się poprzez gry. Czytanie można określić jako zabawę w szyfry –  czytanie zamienia znak w dźwięk. Litery zamieszczone na szablonach są odpowiedniej wielkości oraz czcionka nadrukowana na nich jest widoczna.

Gra ma atrakcyjną formę układanki obrazkowo-literowej. Na załączonych do niej żetonach znajdują się obrazki znane dzieciom z życia codziennego oraz zwierzęta. Obrazki są kolorowe, więc przyciągają uwagę – angażując wzrok, słuch i dotyk.

Podczas rozgrywek rozwijamy u dziecka umiejętności koncentracji, ale także rywalizacji oraz współpracy. Gra sprawdzi się dla dzieci na cały okres nauki czytania w edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej. Dzięki stopniom trudności oraz różnym wariantom gry, możliwe jest dostosowane gry do możliwości oraz potrzeb dziecka. Podział na kolory sygnalizuje dziecku, że przechodzi na trudniejszy poziom i coraz lepiej wychodzi mu nauka czytania.  Od poznania liter przechodzimy do perfekcji w tworzeniu oraz czytaniu wyrazów.

Mowa stanowi najbardziej efektywny sposób komunikowania się z innymi ludźmi i ma ogromne znaczenie dla dalszego rozwoju dziecka oraz dla jego psychicznego i społecznego przystosowania. Gra poszerza słownik dziecka oraz rozwija umiejętności komunikacji.

Informacje o grze.
Wydawnictwo : Kapitan Nauka
Rok wydania: 2020
Liczba graczy: 2 +
Wiek graczy: 4-8 lat
Czas gry: 10-20 minut
Ilustracje: Magdalena Popovics
Cena: 36,90 zł
Link do zakupu:
https://www.kapitannauka.pl/gry-edukacyjne/2163-litera-do-litery-gra-edukacyjna–5903792767210.html


,,Sylaba do sylaby’’ – przeznaczona dla dzieci w wieku 4-8 lat.

Co zawiera pudełko?

 • 32 niebieskich żetonów do układania wyrazów 2-sylabowych;
 • 48 pomarańczowych żetonów do układania wyrazów 3-sylabowych;
 • 64 czerwone żetonów do układania wyrazów 4-sylabowych;
 • 48 żetonów z kolorowymi rysunkami;
 • Kapitalny Notatnik.

Korzyści z gry?

 • nauka czytania poprzez zabawę;
 • rozwój mowy oraz słownika dziecka;
 • ćwiczenie koncentracji oraz umiejętności skupiania uwagi;
 • rozwój motoryki małej – obracanie żetonów, podnoszenie oraz układanie ich;
 • gra na dłuższy okres czasu;
 • piękne ilustracje cieszące oko dla graczy.

,,Sylaba do sylaby’’ to idealna gra dla dzieci, które rozpoznają już litery. Często wykorzystuje w swojej pracy metodę sylabową, a ta gra opiera się właśnie na niej. Zdaniem dziecka jest rozpoznanie części wyrazu (sylaby), a następnie połączenie tych cząstek z pozostałymi.

Gra pozwala na doskonalenie umiejętności dziecka, ale przede wszystkim rozwija : wyobraźnie językową, trenuje słownictwo oraz utrwala kierunek czytania od lewej do prawej. Ma formę układanki obrazkowo-sylabowej. Podobnie jak w ,,Litera do litery’’ grafika jest kolorowa i przyciągająca uwagę. Natomiast litery są widoczne i czytelne.

Podczas rozgrywek rozwijamy u dziecka umiejętności koncentracji, ale także refleksu oraz pamięci. Gra sprawdzi się dla dzieci na cały okres nauki czytania w edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej. Idealnym rozwiązaniem jest ,,Kapitalny notatnik”. Pozwala on na notowanie osiągnięć graczy oraz ma ciekawą szatę graficzną w środku.

Dzięki stopniom trudności oraz różnym wariantom gry, możliwe jest dostosowane gry do możliwości oraz potrzeb dziecka. Podział na kolory sygnalizuje dziecku, że przechodzi na trudniejszy poziom i coraz lepiej wychodzi mu nauka czytania.  Od poznania sylab oraz ich łączenia, przechodzimy do perfekcji w tworzeniu oraz czytaniu wyrazów.

Gry to bardzo ciekawa alternatywa na spędzenie wolnego czasu – nie tylko w czasach kwarantanny. Dzięki nim ćwiczymy logiczne myślenie oraz strategiczne myślenie. Uczą Nas wytrwałości oraz cierpliwości. Otwartości na drugiego człowieka oraz komunikacji. Skłaniają Nas do szybkiego podejmowania decyzji oraz dodają pewności siebie.

Informacje o grze.
Wydawnictwo : Kapitan Nauka
Rok wydania: 2020
Liczba graczy: 2 +
Wiek graczy: 4-8 lat
Czas gry: 10-20 minut
Ilustracje: Magdalena Popovics
Cena: 36,90 zł
Link do zakupu:

https://www.kapitannauka.pl/gry-edukacyjne/2164-sylaba-do-sylaby-gra-edukacyjna-5903792767227.html


Dla mnie jako terapeuty istotne są także zalety gry pod względem rozwoju motoryki małej poprzez podnoszenie, obracanie i kładzenie żetonów. Gra wspiera rozwój motoryki małej, która jest niezwykle ważna przy nauce pisania. Jednakże muszę zaznaczyć, że idzie ona zawsze w parze z mową. To bardzo istotny element Terapii Ręki, o którym powinniśmy pamiętać. Gra z pewnością będzie z Wami na dłużej! Z całego serca polecam!🥰